Spoření dětem

Spořte svým dětem a naučte je znát hodnotu peněz

Svým dětem bychom měli začít spořit od jejich útlého dětství. Peníze budou potřebovat nejen na studium, ale například i na pořízení vlastního bydlení. Zároveň bychom měli dětem dávat pravidelné kapesné a naučit je hospodařit s penězi. Spousta rodičů ale tápe, jak na to. Přečtěte si dnešní článek a inspirujte se!

Nastřádejte svým dětem peníze

Nejprve si odpovězte na otázku, kolik peněz chcete dítěti našetřit a na co. Jaké jsou možnosti úspor a zhodnocení?

Oblíbené stavební spoření

Stavební spoření zakládá svým dětem většina rodičů a prarodičů. Za každých vložených 20 tisíc korun za rok získáte od státu podporu ve výši 2 tisíc korun. Tato podpora je vám vyplacena tehdy, když dětem spoříte alespoň 6 let. Zajímejte se o různé akce, kdy neplatíte vstupní poplatek.

Dostupný spořicí účet

Spořicí účet můžete založit na jméno dítěte nebo na své. Z dlouhodobého hlediska je ale spořicí účet nevýhodný, neboť úroky nepokryjí inflaci. Peníze tím ztrácejí na hodnotě. V současné době se úroky šplhají k jednomu procentu ročně. Nespornou výhodou však je, že máte peníze kdykoliv k dispozici.

Termínované vklady na několik let

Termínované vklady se liší od spořicího účtu tím, že jsou na nich peníze vázány až na několik let. Peníze sice můžete předčasně vybrat, ale přijdete tím o jejich zhodnocení. Co se týče úrokové sazby, ta je atraktivní v tom případě, že uložíte peníze alespoň od jednoho roku do tří let.

Naučte děti spořit a „vydělávat“

Děti byste měli vést k finanční gramotnosti. Měli byste jim jít příkladem a zbytečně neutrácet a nepůjčovat si na nepotřebné věci. Dejte dětem například 100 korun a pomozte jim peníze rozdělit na částku, za kterou si něco koupí a kterou si uloží stranou. Dávejte dětem úkoly a odměňujte je za dobře odvedenou práci. Tím se naučí, že nic v životě není zadarmo. Zprvu se to dětem příliš líbit nebude, ale je to výborná průprava do života.