Změna dodavatele elektrické energie

Změna dodavatele elektřiny

Pokud chcete za elektrickou energii ušetřit stovky nebo tisíce korun, můžete využít možnosti změny dodavatele elektřiny. Změna je ze zákona zdarma a mohu Vám při tom pomoci některé z online srovnávacích kalkulátorů. Podívejme se, jak na to.

Kalkulátor cen elektřiny

Do online srovnávacího kalkulátoru zadáte základní údaje o odběru elektrické energie – tedy kde se Vaše odběrné místo nachází (zpravidla se zadává Kraj ČR), dále způsob, jakým elektřinu doma využíváte (zda máte akumulační vytápění, elektrický ohřev vody, vytápění přímotopy, nebo běžnou „panelákovou“ domácnost) a odhad Vaší roční spotřeby.

Do některých kalkulátorů také zadáváte Vašeho současného dodavatele elektřiny – v tom případě Vám kalkulačka zobrazí nejen přehled vhodných dodavatelů, ale také kolik můžete u toho či onoho nového dodavatele ročně ušetřit.

Žádost o změnu dodavatele

Pokud si z nabídky vyberete a rozhodnete se pro změnu dodavatele elektrické energie, bude dalším krokem vyplnění online formuláře, kde zadáte své kontaktní údaje a případné další upřesnění o Vaší spotřebě. Následně Vás bude kontaktovat operátor změny dodavatele, který s Vámi projde vše potřebné, vysvětlí Vám, co je potřeba pro změnu dodavatele udělat a zodpoví Vaše případné dotazy.

Změna je zdarma

V podstatě je celý proces změny dodavatele velmi jednoduchý – na základě údajů, které jste vyplnili v online formuláři, Vám přijde k podpisu smlouva s novým dodavatelem elektřiny, a musí dojít k ukončení smlouvy s Vaším současným dodavatelem. Vypovězení stávající smlouvy většinou zajišťuje operátor změny elektřiny nebo nový dodavatel. Je pouze nutné ohlídat, jak dlouhá je výpovědní lhůta u Vašeho stávající ho dodavatele. Bývá to 1 – 3 měsíce, někdy ale i půl roku nebo rok. Změna dodavatele je zdarma, pokud bychom chtěli změnit dodavatele před ukončením této výpovědní lhůty, museli bychom platit smluvní penále.

Náš tip

Srovnávací kalkulátory cen elektřiny s možností požádat o změnu dodavatele ZDARMA naleznete například zde.