Půjčka online do 10 min

Na co si dát pozor při používání kreditky

Kreditní karta není to samé, co debetní karta, a to si lidé často pletou. Debetní kartu máte ke svému běžnému účtu, kreditní kartu máme mimo něj a čerpáte z ní pouze úvěr = kredit. Této karty si můžete často všimnout v amerických filmech, kde je nakupování kreditními kartami zcela běžné.

U nás v České republice to není tak rozšířené a klienti bankovních společností využívají spíše takzvaný debet. Kreditka je vlastně online půjčka nebo express půjčka, jak chcete. Ve chvíli, kdy kreditku použijete k zaplacení čehosi, vám vzniká dluh u banky, který musíte splatit.

Na co si dát pozor a s čím musíte počítat

Půjčka není jednoduchá věc, a tak tomu je i v případě kreditní karty. Ano, sice je krásné, že můžete nakupovat jak je vám libo, i když stále nepřišla výplata, ale nezapomeňte, že ty peníze musíte vrátit. Dluh na kartě se úročí, jako ostatní půjčky, takže vy utratíte 15 000Kč, ale vrátíte 20 000Kč a s tím jste třeba ani nepočítali, protože vám nikdo neřekl, že dluh se bude úročit. Oproti klasické půjčce má kreditní karta takzvané bezúročné období.

To je doba, kdy můžete svůj dluh splatit bez úroků. Toto období většinou trvá 40 až 50 dní, to už záleží na bance. Pokud jste s kreditkou vybírali z bankomatu, vybrané částky se vám budou úročit vždy. Když tedy víte, že do 40 dní svůj dluh splatit můžete, zaměřte se radši na placení u obchodníků než na výběr. Částku nemusíte splatit celou najednou, bance je nutno zaplatit minimální splátku každý měsíc, to je většinou odvíjí od toho, kolik jste z kreditky čerpali peněz.

Výhody kreditní karty

Abychom nebyli jen negativní, kreditní karta má i své výhody. Banky často dělají různé akce, v podobě toho, že vám připíší na účet zpátky nějaké to procento z čerpané částky a sníží tak váš dluh. Ke kreditkám je také často nabízeno pojištění schopnosti splácet nebo třeba cestovní pojištění pro celou rodinu.