Běžné účty

Co je to běžný bankovní účet

Běžný účet vlastní téměř každý z nás. Vyžadují ho většinou všichni zaměstnavatelé k zasílání výplat. Pokud si jej teprve budete zřizovat, je důležité vědět, jaké služby budete využívat a jak často. Můžete tak ušetřit na poplatcích, aniž byste se museli omezovat v jeho používání.

K čemu všemu běžný účet slouží?

Běžný účet je účet, který eviduje finanční transakce mezi bankou a jejím klientem. Slouží k hotovostnímu a bezhotovostnímu platebnímu styku, zejména k zadávání převodních příkazů, k platbám a k příjmu plateb. Peníze máte kdykoliv k dispozici a pokud k němu máte zřízen kontokorent, můžete v případě potřeby čerpat peníze banky do stanoveného limitu.

Peníze se vkládají v hotovosti na přepážce banky, nebo převodem z jiného účtu. Prostředky čerpáte výběrem hotovosti z bankomatu či na přepážce, platbou kartou při nákupu nebo bezhotovostním převodem na jiný účet. Běžný účet má i skryté funkce. Je provázaný s řadou dalších služeb, jako je elektronické bankovnictví. Dostupnější jsou pro Vás ostatní produkty banky a automatické je vydání platební karty.

Výhody běžného účtu

Účet můžete vést i v cizí měně. Vyplatí se zřídit si k němu spořicí účet, protože peníze máte po převodu okamžitě k dispozici. K účtu také můžete zažádat o bezkontaktní platební kartu. Při příchozích platbách v určité měsíční výši banky neúčtují poplatky za vedení účtu. Účet můžete spravovat i pomocí aplikace na androidu. V rámci internetového bankovnictví Vám o příchozích či odchozích platbách chodí SMS zprávy. Ke zřízenému účtu také máte výhodnější sazby hypotéky a spořicího účtu.

Může mít běžný účet i nevýhody?

Výběr z bankomatů je většinou zdarma pouze z vlastních bankomatů. Za vedení účtu si banky účtují poplatky, které mohou měsíčně činit i stovky korun. Transakce peněz z účtu na pobočce jsou, na rozdíl od transakcí v internetovém bankovnictví, zpoplatněny. V případě, že jste se rozhodli na běžný účet spořit, je úroková sazba nevýhodná. Úročení je minimální a pohybuje se v rozmezí 0,01 až 0,1 %.


Kdy a k čemu se tedy běžný účet příliš nehodí?

  • Ke spoření a zúročení úspor.
  • Pokud na něj chodí minimum peněz, může se stát, že poplatky budou příliš vysoké a vlastnictví běžného účtu se nevyplatí.
  • V případě, že vám hrozí exekuce - může se stát, že Vám účet zablokují bez předchozího vyrozumění.