Spořicí účty

Co je to spořicí účet

Zhodnotit volné finanční prostředky můžete pomocí standardních spořicích produktů banky, mezi něž patří spořicí účet. Založit si jej můžete buď samostatně, nebo ke svému běžnému účtu.

Na co se hodí spořicí účet?

Spořicí účet si založte tehdy, pokud chcete zhodnotit nadbytek financí za minimálního rizika a nemůžete investovat dlouhodobě. Hotovost je zde zajímavě zhodnocena a vložené prostředky jsou vysoce likvidní. Platí zde pravidlo, že čím vyšší vklad a delší výpovědní lhůta, tím vyšší je zhodnocení.

Spořicí účet je obvykle zakládán na dobu neurčitou. Úrok se pohybuje kolem 2 %. Dělí se na účet s výpovědní lhůtou a bez výpovědní lhůty. Výpovědní lhůta trvá od několika dnů či týdnů až po jeden rok. U druhého typu je možné vybrat peníze okamžitě.

Hlavní charakteristiky

  • Výhodnější úrok než u běžného účtu
  • Pojištění vkladu
  • Většinou bez nutnosti minimálního vkladu
  • Nižší úročení než u jiných investičních produktů
  • Vhodné spíše na krátkodobé úložky
  • Znehodnocení inflací

Výhody spořicího účtu

Úroková sazba je vyšší než na běžném účtu a vy tak trvale zhodnocujete své peníze. Tento typ účtu je spojován s nízkým rizikem, vklady jsou ze zákona pojištěny do výše 100 000 Eur. Založení, vedení a výpisy z účtu jsou obvykle zdarma. Peníze máte neustále k dispozici – banky nepoužívají výpovědní lhůtu. Většina bank nabízí spořicí účet bez nutnosti pravidelných vkladů či s velice nízkým minimálním vkladem. Banky přístup na spořicí účet umožňují i prostřednictvím internetového bankovnictví, v rámci kterého můžete využít automatického převodu z / na běžný účet.

Nevýhody spořicího účtu

Kvůli nízké rizikovosti banka nabízí nižší úrokovou sazbu než u jiných investičních produktů. Některé banky zřizují spořicí účet pouze k běžnému účtu. Úroky z tohoto účtu jsou zdaněny srážkovou daní ve výši 15 %. Výše úroku se často odvíjí od výše vložené částky. I přes vyšší úroky, které získáte, jsou neustále znehodnocovány inflací. Některé účty jsou vázány výpovědní lhůtou, která se pohybuje od několika dnů až po několik měsíců. Pokud peníze vyberete dříve, než skončí výpovědní lhůta, vystavujete se sankčním poplatkům.