Předdůchod: do penze až o pět let dříve

Předdůchod: do penze až o pět let dříve

Líbí se vám představa moct odejít do důchodu až o 5 let dříve, než vám na něj vznikne nárok? Tato varianta zvaná předdůchod není vyloučená, je ale potřeba, abyste si naspořili dostatečnou částku v rámci doplňkového penzijního spoření.

Jak jsou upraveny podmínky pro předdůchod ze zákona?

Podmínky čerpání předdůchodu upravuje Zákon o doplňkovém penzijním spoření a znamená čerpání prostředků, které jste našetřili v rámci doplňkového penzijního spoření. Pozor, předdůchod nelze čerpat z penzijního připojištění, které jste uzavřeli před rokem 2013. Co s tím? Vyplatí se převést penzijní připojištění na doplňkové penzijní spoření.

Spořit minimálně 5 let

Kdy vzniká nárok na předdůchod? V momentě, kdy jste spořili alespoň 5 let, přičemž se do této doby započítává i doba penzijního připojištění. Další podmínkou je, abyste dosáhli důchodového věku do 5 let od doby, kdy jste předdůchod započali, ovšem to platí jen pro muže, ženy čerpají předdůchod kratší dobu, jelikož i do důchodu nastupují dříve.

Kolik dostanete měsíčně?

Výše předdůchodu měsíčně musí být alespoň 30 % průměrné měsíční mzdy a nesmí během jeho trvání klesnout. Po celou dobu čerpání za vás stát platí zdravotní pojištění. Důležitou informací je, že čerpání předdůchodu nelze přerušit nebo ukončit předčasně.

Jak je to s prací během předdůchodu

Skvělou zprávou je, že během předdůchodu můžete dále pracovat nebo podnikat, pokud chcete. Navíc se vám tyto roky a výdělky započítávají do řádného starobního důchodu. Ovšem pokud žádný přivýdělek mít nebudete, váš osobní vyměřovací základ pro vypočítání důchodu to nesníží, jako kdybyste pobírali předčasný důchod.

Má to nějaké nevýhody?

Předdůchod je zajímavá možnost, pokud v předdůchodovém věku už nemůžete nebo nechcete pracovat. Nevýhodou, pokud si v této době nebudete přivydělávat je, že mnoho úspor utratíte ještě před odchodem do řádného důchodu.


Další užitečné rady, které vám pomůžou hladce proplout světem financí naleznete na informačním webu Univerzální-Půjčka.cz. Neváhejte a klikněte zde.