Termínované vklady

Co je to termínovaný vklad

Termínované vklady nabízejí vyšší zhodnocení než běžné účty a dokonce než některé spořicí účty. Stačí jednorázově vložit peníze na účet a několik týdnů, měsíců či let je nechat úročit.

K čemu slouží termínovaný vklad?

Máte volné finanční prostředky, které nebudete po určitou dobu potřebovat a chtěli byste je zhodnotit? Pak je vhodnou volbou termínovaný vklad.

Jaké jsou druhy termínovaných vkladů?

Rozdělují se na tři typy vkladů podle délky vázací doby, a to na:

  • Krátkodobé termínované vklady – od sedmi dní do 1 roku
  • Střednědobé termínované vklady – od dvou do tří let
  • Dlouhodobé termínované vklady – tři roky a výše

Čím déle peníze zhodnocujete, tím vyšší máte úrokovou sazbu.

Výhody termínovaného vkladu

Nabízí vyšší zhodnocení peněz než jiné bankovní produkty. Můžete si vybrat mezi fixní úrokovou sazbou (stejnou po celou dobu) nebo pohyblivou (mění se podle vyhlašování sazeb ČNB a situace na trhu).

Vklady a úroky z vkladů jsou ze zákona pojištěny až do výše 100 000 Eur. Zřízení a vedení tohoto účtu je obvykle zdarma a správa termínovaného vkladu je časově nenáročná. Dobu trvání termínovaného vkladu si lze určit podle osobní potřeby. Veškeré pohyby na termínovaném vkladu jsou zřejmé z výpisů.

Nevýhody termínovaného vkladu

Peníze jsou vázány na delší dobu a při předčasném výběru úspor platíte sankční poplatky. Tím přijdete o část zhodnocení. Někdy peníze nelze předčasně vybrat vůbec. Na rozdíl od spořicích účtů jsou peníze na termínovaném vkladu omezeny dobou, po kterou tam musí ležet.

Úroková sazba se odvíjí od doby zhodnocování. U vkladů v cizích měnách je riziko pohybu ostatních měn vůči české koruně. Z úroků z vkladu se platí 15 % daň. Některé banky podmiňují uzavření termínovaného vkladu minimální částkou a nedovolí vložit na tento vklad libovolnou částku. Úroky z vkladu jsou znehodnocovány vlivem inflace.